Stabdžiai

Stabdžiai

Automobiliuose naudojami dviejų tipų stabdžiai: diskiniai ir būgniniai. Diskiniai stabdžiai veikia efektyviau nei būgniniai ir naudojami daugelyje naujų keleivinių transporto priemonių. Be to, beveik visuose moderniuose automobiliuose naudojama dviguba stabdžių grandinė. Tai reiškia, kad viena grandinė apima du ratus, tai yra sugedus grandinei kiti du ratai vis tiek stabdys kaip įprasta. Antiblokavimo sistema (ABS) tai pat pagerina saugumą, nes leidžia kontroliuoti automobilį, net kai stabdoma staigiai ir sudėtingoje situacijoje. Stabdžius sudaro stabdžių įdėklas, trinkelės, žarnelės, diskai, būgnai, apkabos ir stabdžių cilindrai.

Automobiliuose yra ir stovėjimo stabdys, kuris naudojamas pastačius automobilį. Keleivinėse transporto priemonėse stovėjimo stabdys paprastai vadinamas rankiniu stabdžiu ir stabdo priekinę arba galinę ašį. Rankinis stabdys paprastai yra būgninis net ir naujuose automobiliuose.

Stabdykite iš anksto!

Stabdžiai atlieka greičio mažinimo funkciją. Tačiau stabdžiai patys savaime nestabdo. Vairuotojas turi žinoti, kada paspausti stabdžių pedalą. Ar greitai automobilis sustos, priklauso nuo vairuotojo reakcijos laiko ir automobilio stabdymo kelio. Jei automobilio greitis padvigubėja, stabdymo kelias pailgėja keturis kartus. Ketvirčiu sulėtinus greitį, stabdymo kelias sutrumpės per pusę. Reikia ne tik prižiūrėti stabdžius, bet svarbu stebėti greičio ribojimus ir laikytis saugaus atstumo nuo priekyje važiuojančio automobilio.

Naujos stabdžių dalys

Atlikus stabdžių priežiūros darbus arba pakeitus dalis, automobilio stabdymo charakteristikos iš karto po pakeitimo gali būti prastesnės. Dėl šios priežasties pirmuosius 500 kilometrų reikėtų vengti staigiai stabdyti.

Jei pakeistos stabdžių trinkelės, jas galima „pritrinti“ kelis kartus pastabdant iki visiško sustojimo, kai automobilis įsibėgėja iki 60 km/h. Važiuojant 20 km atstumą reiktų nuolat stabdyti kas du kilometrus. Taip galite pailginti stabdžių veikimo laiką ir vėliau išvengti stabdžių keliamo triukšmo ir vibravimo. Prieš montuojant naujas stabdžių trinkeles, visos stabdžių sistemos dalys turi būti išvalytos, kad neliktų purvo ir dulkių. Valydami stabdžių sistemą, turite įsitikinti, kad stabdžių dulkės nenusės aplinkoje, nes jose gali būti žalingų medžiagų. Stabdžių dulkes reikia pašalinti naudojant stabdžių valiklį arba drėgną audinį. Kai kuriuose „Vianor“ filialuose stabdžius galima pakeisti ir įsigyti dalių.